ВІЙНА І ЗДОРОВ’Я ЖІНКИ

Дата: 18.05.2023 16:23

ВІЙНА І ЗДОРОВЯ ЖІНКИ

Війна, вибиваючи в нас з-під ніг відчуття безпеки й всіляко травмуючи нас, призводить до "хронічного" стресу в нашому організмі, наслідки якого можуть бути дуже небезпечними.

Безпосередньо пережита травмуюча подія, постійна тривога, надсильне емоційне напруження в осіб з низькою стресостійкістю вже через 3-6 місяців може призвести до розвитку ПОСТТРАВМАТИЧНИХ (або ПІСЛЯТРАВМАТИЧНИХ) СТРЕСОВИХ РОЗЛАДІВ (ПТСР).

Однак, якщо травмуючий фактор є надпотужним та тривалим   в часі або ще й сумованим (перебування в зоні бойових дій, в окупації, в епіцентрі обстрілів та руйнувань, розпач втрати рідної людини під час бойових дій, тривожні переживання в очікуванні вісточки з полону, втрата домівки, роботи) на тлі вже вичерпаних ресурсів людського організму для подолання цих потрясінь, тоді стрес набуває особливої токсичності й такі розлади можуть розвитися дуже швидко (протягом 4-х тижнів).

За рік війни в Україні констатується значний сплеск ПТСР  (не є виключенням й  наші громади).

За даними психологів, психотерапевтів, саме жінки, дівчата (серед цивільного населення) вдвічі частіше (порівняно з чоловіками) зазнають таких розладів. Дія цих розладів в жіночому організмі - значно триваліша.

Проявляються ПТСР:

• Порушенням сну, травмуючими сновидіннями;
  • Надмірною втомою;
  • Напливами нав'язливих спогадів, думок;
  • Неконтактністю з членами сімї, оточуючими;
  • Відчуттям загрози, небезпеки, страху, провини, відчаю;
  • Збудливістю та реактивністю (спалахи гніву, дратівливість).

Повідомляється також про випадки загрозливих розладів з «відчуттям загубленості», «втратою реальності» (які проявляються хвилеподібно чи епізодично та можуть призводити до суїцидальних намірів).

В свою чергу, ПТСР можуть підвищувати можливість виникнення захворювань  серця та судин, шлунку та кишківника (зокрема, синдрому подразненого кишківника, що супроводжується діареєю), інших порушень в роботі органів та систем.

А відома лікар-гінеколог, лікар-волонтер, Наталія Лелюх (яка часто виїжджає в прифронтові зони, населені пункти, звільнені з окупації, й лікує там населення) ділиться сумним досвідом звернень жінок з різних куточків нашої країни протягом року війни, б’ючи на сполох та додаючи до вищезазначеного ще й загрози, спонукані тривалою дією гормонів стресу та коктейлів, які змішує з них жіноче тіло в стані хронічного стресу. Серед них:

• ВАЖКІ ПЕРЕДМЕНСТРУАЛЬНІ РЕАКЦІЇ: значна мастодинія (сильний біль,  нагрубання, значний набряк молочних залоз - аж до розтяжок) або ж набряковий синдром;
  • АМЕНОРЕЯ (відсутність менструацій протягом трьох і більше місяців);
  • ОСТЕОПОРОЗ (тотальне порушення структури кісток) у молодих жінок та жінок середнього віку на тлі аменореї тривалістю 3-6 місяців;
  • ІНСУЛІНОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ - одна з величезних загроз, яка є ризиком:
  • цукрового діабету 2-типу
  • гормонзалежних онкозахворювань,
  • непліддя та невиношування,
  • інсультів та інфарктів,
  • запуску раннього старіння організму.

Також тривожним дзвіночком для молодої жінки (зазначає Наталія Лелюх) має бути й відкладання жиру саме в області талії, а не на бедрах (як певного симптому).

Всі зміни в організмі жінки, які відбуваються зараз, можуть бути катастрофічними вже через 6-10 років. Тому, їх краще упередити.

• ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ:

СЛІД НАГОЛОСИТИ, що всі порушення, виявлені на ранній стадії, піддаються корекції при злагодженій роботі пацієнта та лікаря. Тому:

• ПРИСЛУХАЙТЕСЬ до тривожних “дзвіночків” вашого тіла і не зволікайте - звертайтесь по допомогу до фахівців (психолога, психотерапевта чи психіатра), адже тільки вони допоможуть вам подолати ПТСР.

Психотерапія є сучасним підходом до вирішення багатьох проблем (особливо, під час війни).

• ЗАУВАЖТЕ, що завжди готові Вам допомогти психологи благодійного фонду "Запорука" за телефоном - 0-800-4000-23 (безкоштовно, з усіх операторів мобільного зв'язку).
  • ВАЖЛИВИМИ є своєчасні консультації зі своїм гінекологом, ендокринологом.

ОДНАК,

• ПАМ'ЯТАЙТЕ, що насамперед, ми змушені допомогти собі самі, змінивши, по можливості, СПОСІБ ЖИТТЯ. Адже, "рятівним кругом" при хронічному стресі є:
  • Висипання. По можливості, намагайтесь засинати - не пізніше 23-ї год (адже дія стресових гормонів тоді значно зменшується);
  • Регулярні фізичні навантаження - "в задоволення": їзда на велосипеді, біг, плавання, фітнес, інтенсивна ходьба (не менше 30-40хв в день 3-4 рази на тиждень) –й це надважливо. А в сільських умовах - весняні городні роботи, садівництво -"з радістю".
  • Виключення  продуктів з високим інсуліновим індексом (хлібобулочні, кондитерські, макаронні вироби, фаст - фуди) зі свого харчового раціону.

І збагачення його свіжою городньою зеленню, овочами, ягодами.

І в жодному разі, не сидіть на голодній дієті, бо це матиме зворотній ефект!

• Обмеження перегляду стрічки новин на ніч, сцен насильства, катування;
  • Допомога та підтримка інших (слабших, одиноких, хто цього дуже потребує). Бути потрібним - це здОрово!
  • І позитивні емоції щодня (при спогляданні сходу сонця, цвітіння квітів, витівок ваших домашніх улюбленців).

Адже, здоровя жінки не повинне скоритися і має дати свою відсіч, аби українська нація була здоровою та сильною!

Лікар-гігієніст Кам’янець-Подільського районного

відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України»

Надія Канарчук