Чим небезпечні телеграм-канали про повістки?
Чим небезпечні телеграм-канали про повістки?
Мобілізація сьогодні турбує велику кількість чоловіків, а тому медіа й соціальні мережі пишуть про це дедалі частіше, а іноді продукують досить специфічний контент.
Одним з таких явищ стало виникнення окремого сегменту телеграм-каналів, які спеціалізуються на інформуванні про видачу повісток.
Українські правоохоронці регулярно блокують такі телеграм-канали та притягують до відповідальності їхніх адміністраторів.
Вказані канали є небезпечними тим, що можуть використовуватися представниками країни-агресора.
Небезпека таких медіа в тому, що їх адмініструють аноніми. Відтак, неможливо з’ясувати мету створення конкретних повісткових каналів та верифікувати інформацію, яку вони публікують.
Експерти наголошують: «Те, що сьогодні розповсюджується у соцмережах більше схоже на чергову ворожу ІПСО, яка вміло використовується спецслужбами рф».
У таких медіа просуваються наративи, спрямовані на посилення регіональних, соціальних та інших розколів в українському суспільстві, недовіри до військово-політичного керівництва країни.
Розповсюдження цих наративів має на меті:
- посіяти сумніви щодо законності загальної мобілізації;
- запевнити українців у вибірковості, а отже несправедливості мобілізації;
- нормалізувати різні практики ухилу від мобілізації;
- підірвати рівень довіри до Збройних сил України.
На що варто звернути увагу?
- поширення неперевіреної інформації здійснюватися свідомо з метою розгону телеграм-каналів або посіяння паніки серед населення;
- провокації в обговореннях (на таких каналах можуть сидіти провокатори, які поширюють тексти з методичок про «незаконність воєнного стану», «незаконність виїзду за кордон», «здачу керівниками ОСББ, працедавцями військкоматам всіх», послідовність дій під час виписування повістки та ін);
- запитання користувачів про адреси військкоматів або місця масового перебування людей;
- використання недостовірних фото з інших міст з метою створення ефекту масовості мобілізації;
- підозрілих користувачів з якими вступаєте в переписку.
До прикладу, на території Кам’янець-Подільського району функціонують такі телеграм-канали як:
- «Постфактум К-П район», який налічує більше 13000 учасників;
- «Постфактум Кам’янець-Подільський Чат» має близько 4300 учасників;
- «Постфактум історії» з кількістю 3200 учасників.
Серед підписників вказаних ресурсів є мешканці міста Кам’янця-Подільського та інших населених пунктів Кам’янець-Подільського району.
Функціонують канали досить просто: громадяни надсилають на адресу телеграм-бота свої повідомлення про місце й час, де вони нібито бачили роздачу повіток працівниками ТЦК та СП. Такі повідомлення в анонімному режимі транслюються на каналі.
Окрім боту користувачі обмінюються в чаті повідомленнями про актуальні місця вручення повісток представниками ТЦК та СП.
Основна мета таких телеграм-каналів – проінформувати де вручають повістки. Їх автори вдаються до використання специфічного сленгу, який на їх думку замаскує протиправну діяльність та знімить відповідальність.
Яке покарання загрожує адміністраторам таких Тelegram-каналів?
За це передбачена кримінальна відповідальність за ст. 114-1 Кримінального Кодексу України (Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період – карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років).
Ця категорія злочинів відноситься до злочинів проти основ національної безпеки України.