Пенсія у зв'язку з втратою годувальника

Дата: 24.02.2023 14:26

Призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. До непрацездатних членів сім’ї належать, зокрема:  чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або віку, передбаченого статтею 26 Закону

України від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” *;  діти до 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;  діти, які навчаються, – до завершення навчання, але не довше 23 років; дітисироти – до 23 років;  чоловік (дружина), один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, які не працюють і зайняті доглядом за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні. * – пенсії у зв’язку з втратою годувальника за загиблого військовослужбовця призначається батькам, дружині (чоловіку) на 5 років раніше пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, або якщо вони мають право на дострокову пенсію за віком, або на пенсію на пільгових умовах.  Пенсії у зв'язку з втратою годувальника із солідарної системи Умови призначення та розміри визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058 - IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (статті 36 – 39). Призначаються за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому помер годувальник). Розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника визначаються виходячи з розміру пенсії за віком померлого годувальника:  50 % пенсії за віком – на одного непрацездатного члена сім'ї;  100 % пенсії за віком – на двох та більше непрацездатних членів сім'ї. Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника не може бути нижче:  100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – на одного непрацездатного члена сім'ї (з 01.12.2022 – 2093 грн);  120 % – на двох (з 01.12.2022 – 2511,60 грн);  150 % – на трьох і більше непрацездатних членів сім'ї (з 01.12.2022 – 3 139,50 грн).  Пенсії в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця Умови призначення та розміри визначені Законом України від 09.04.1992 року № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (статті 29 – 42). Пенсія в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця призначається членам сім’ї якщо годувальник:  помер/загинув у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби або пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби;  на момент смерті був “військовим” пенсіонером. Розмір пенсії залежить від причини смерті годувальника. Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов’язків військової служби пенсія призначається:  у розмірі 70% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї – батька, дружини (чоловіка), або іншого непрацездатного члена сім’ї померлого/загиблого годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї;  у розмірі 50% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних члени сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка)). Якщо годувальник помер/загинув внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія обчислюється в розмірі 30% грошового забезпечення годувальника. Пенсія в разі втрати годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї не може бути меншою ніж два розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.12.2022 – 4186 грн).  Пенсії у зв'язку з втратою годувальника за особу, постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи Порядок обчислення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 54, 59) та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Пенсія призначається у розмірі відшкодування фактичних збитків виходячи:  із заробітної плати, одержаної годувальником за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (пункт 9 Порядку);  або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року (пункт 9¹ Порядку).  Пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей працівників прокуратури Умови призначення та розміри визначені Законом України від 14.10.2014 № 1697- VІІ “Про прокуратуру” (частина дев’ятнадцята стаття 86). Призначається непрацездатним членам сім’ї прокурора або слідчого, які були на його утримані, за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника визначається із заробітної плати померлого годувальника:  60 % – на одного члена сім’ї ;  70 % – на двох і більше членів сім’ї.